DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

JCR Avrasya nasıl işleyecek?

JCR Avrasya nasıl işleyecek?
04.12.2019
401
A+
A-
HABERTURK.COM

Türkiye Bankalar Birliği, Türk bankaları ve finans kuruluşlarının JCR Avrasya ’nın çoğunluk payını satın almak üzere uyuşma imza attığını açıkladı.

Buna göre, JCR Avrasya Derecelendirme Şirketi’nin yüzde 85,05 payının Türk bankaları ile finansal sektörde faaliyet gösteren bazı kuruluş ve kuruluş birliklerine geçti.

Daha evvel sektörde sıfırdan bir kredi derecelendirme kurulacağı gündeme gelmişti ancak halihazırda faaliyet gösteren JCR Avrasya’ya ortaklıkta karar kılındı.

Peki bu atak ne getirecek? Kaynaklara göre, bu saldırıyla başta kredi tehlikeyi olmak üzere tehlikelerin nesnel, bağımsız ve sistematik ölçülmesi için vasıta teşkil etmek, derecelendirme alanında karşılaştırılabilir bir referans oluşturmak muhtemel hale gelecek. 

Bu kapsamda, derecelendirme kullanımının yaygınlaşması, KOBİ kredi tehlikelerinin ölçülmesi ve kaynakların daha faydalı firmalara kullandırılması için objektif bilgi sağlanması amaçlanıyor. 

Ayrıca, sıfırdan bir firma kurulması halinde, çalışan istihdamı, modelin geliştirilmesi için zorunlu olan bilgilerin bir araya gelmesi, modellerin geliştirilmesi/validasyonu ve Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu tarafından modellerin onaylanması için geçecek en az dört senelik zaman ve maliyetler de ortadan kalkmış oldu.

Habertürk’ün edindiği bilgilere göre JCR Avrasya’nın seçilmesindeki bir öteki neden de Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu tarafından derecelendirme faaliyeti ile alakalı olarak yetkilendirilmiş tek firma olması ve beynelmilel tanınırlığı sebebiyle piyasalarda avantaj sağlayabilecek olması. 

Ortaklık sonrası JCR ’nin işleyişinde ise Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulunun derecelendirme anekdotlarının anapara yeterliliği oranının hesaplanmasında hangi kredi niteliği kademesine denk geleceğine ait bir tertip etme yapılması bekleniyor. Farklılığın ardından kredi alan şirketlerin derecelendirme anekdotunun tekabül ettiği kredi niteliğine göre anapara yeterliliği hesaplayabilme ihtimaline sahip olacak.

Mevcut gidişatta, tüm krediler için azami tehlike ağırlığı üzerinden anapara yeterliliği oranı hesaplanmakta olduğundan, kredi derecelendirme anekdotlarının dikkate alınmasının genel olarak bankacılık sisteminin anapara yeterlilik oranında bir çoğalış alana getirmesi beklenebilir. Dolayısıyla, bankalar ve kredi kullanan firmalar kredi arzının da çoğalması bekleniyor. 

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu ’nın yapacağı tertip etmelere bağlı olarak, ilk safhada emin bir ciro büyüklüğünün üstündeki işletmelerin derecelendirilmesi, sonrasında orta ve ufak ölçekli işletmelerin derecelendirilmesi teşvik edilebilir veya gerekli hale getirilebilir.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.