DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kuru iğne tedavisi nedir? Kuru iğne tedavisi hangi hastalıkları…

Kuru iğne tedavisi nedir? Kuru iğne tedavisi hangi hastalıkları…
03.12.2019
408
A+
A-

İMS İntramusküler Stimülasyon adale iskelet sistemi problemlerinden kaynaklanan akut ve kronik sızıların rehabilitasyonunda oldukça tesirli bir rehabilitasyon usulüdür.

İMS bir akupunktur değildir. Sızı rehabilitasyonunda akupunkturdan çok daha tesirlidir. IMS inatçı problemlerde dahi adale kaynaklı sızılar için en iyi rehabilitasyon usulüdür. İMS kalıcı iyileşme sağlar. Kronik sızılı hastalarda masaj, kaplıca, fizyoterapi gibi usuller de işe bereket, ancak bunların iyiliği kısa sürer, şikâyetler yine başlar.

Kronik sızılı pek çok hastada sızıyı üreten en ehemmiyetli neden adalelerdeki zarardır, rastgele bir nedenle adaleler kısalır, sertleşir, kalınlaşır ve dolaşımı bozulur. Adalelerde bazı toksik maddeler birikir, adale iyi bir biçimde kasılamaz bunun neticesinde eklemleri, yumuşak dokuları ve asapları sıkıştırır. Bu istenmeyen vaziyet bazen haftalar, aylar ve hatta senelerce devam eder. Fizik rehabilitasyon, masaj, ilaçlar, kaplıcalar hastanın problemine kısmen takviyeci olur. Ancak bu iyilik kısa sürer.

İMS rehabilitasyonunda ise adale spazmı tamamen çözülür adale canlılığını yine kazanır, eklem hareket sarihliği çoğalır, güç düzelir. Seans rakamı ilerledikçe hastanın iyiliği çoğalır. Adalede bir travma yada yaralanma varsa ve bu yaralanma yeterince büyükse, sızı sinyalleri sempatik gangliyon yoluyla primer afferent nosiseptör refleksi H faalleştirir. Bu gidişatta sızı uysallaşacağı yerde daha da çoğalır, bu mekanizmaya refleks ark ismi verilir..

Refleks ark orijinal sızının daha çoğalmasına ve kronikleşmesine neden olan bir mekanizmadır. Aynı zamanda adalelere hareket emrini veren motor asaplar sıkışır ve adaleler kesintisiz kasılı kalırsa, bazen refleks ark seneler hatta 10 seneler süresince devam eder. Kasılmış ve kısalmış adaleler yozlaşırlar ve içlerinde tetik nokta ismi verilen nodüller oluşur. Adaleler lifleri kalınlaşır ve sertleşir, esneme yeteneğini kaybeder. Gezin bozukluğundan dolayı buradaki metabolitler artık maddeler adaleyi daha sızılı ve sert hale getirir. Zamanla adale liflerinin bir kısmı canlılığını kaybeder ve patolojik bir nedbe sert, güç kasılan bir doku dokusu oluşur, sızı devam eder.

Kuru iğne rehabilitasyonu İMS hangi hastalıkların rehabilitasyonunda uygulanmaktadır?

Baş sızıları

Boyun ve sırt sızıları

Donuk omuz omuzun hareket kısıtlılığı ve değişik omuz sızıları

Bel sızısı

Tenisçi dirseği ve golfçü dirseği

Sızılı adale spazmları

Repetitif strain injurileri Bilgisayar kullanımına bağlı sızılar

Duruş bozukluğuna bağlı sızılar

Fibromiyaljide kısmen tesirlidir

Miyofasial sızı sendromları

Adduktor tendinit Kasık sürüklemesi

Tendinitler el, dirsek, omuz, topuk, kasık

Diz sızısı Kondromalazi patella

Kalça sızıları Adduktor spazm, kapsülit

Topuk sızıları

Siyataljiler

Spor yaralanmaları ve rehabilitasyonu

Çene eklemi sızısı

Whiplash yaralanmaları Travma sonrası omurga sızıları

Disk hastalıkları bel, boyun, sırt

Kuru İğne rehabilitasyonu kaç seans uygulanmaktadır?

İMS başka bir deyişle kuru iğne rehabilitasyonunda seanslar hastalığa ve hastanın gidip gelme imkânına göre tanımlanır. Haftada 1 veya 2 seans uygulamak en uygun olanıdır. Daha evvel geçirilmiş bir cerrahi müdahale varsa yada sızı çok kronikse seans araları daha sık ve seans rakamı fazla yakalanmalıdır. İyileşmenin sürati hastalığın kronikliğine, yaygınlığına, sızının şiddetine, daha evvel harekât geçirip geçirmemesine, nöropati olup olmamasına göre değişir. Seans rakamı 6-10 arasında değişmelidir. Bazen bu zaman 15 seansa kadar çıkabilir. Hastalığın geçici tutuşmalarında tek seanslık bir tekerrür yeterli olabilir.

Kuru İğne acıtır mı? İMS sızılı bir usul midir?

İMS rehabilitasyonunda kullanılan iğneler bayağı enjeksiyonda kullanılan mandrenli iğneler gibi değildir.

Son derece incedir. Teni geçerken acıyı en aza indirmek için bir rehber kullanılarak iğnenin süratli batması sağlanabilir. Ayak tabanı, el gibi minik adalelerin bulunduğu bölgelerde sızı olasıdır, ancak değişik adalelere yapılan stimülasyonlar genellikle iyi tolere edilir. Şayet adaleler basmakalıpsa genellikle sızı dinlenmez ya da daha az dinlenir.

Adale fazla duyarlı, çok fazla kısalmışsa, başka bir deyişle ciddi olarak problemli ise bir ölçü sızı dinlenebilir. İğne ilk daldırıldığında spazmlı adale tarafından sıkıca anlanır ve bu esnada özel bir sızı dinlenir. Adale kendini vazgeçince ciddi bir gevşeme olur. Bazı hastalar ilk birkaç seansta rehabilitasyondan sonra uzun süren sızılardan bahsederler, seans süresi çoğaldıkça bu sızılar kaybolur.

Kuru İğne İMS tam bunları nasıl durdurur?

Kasılmış adale iğne ile hemen hafifler ve boyu uzar.

İğnenin daldırılması refleks arkı kırar.

Kasılmış adale zarar görmüş kastır. Spazm adale içindeki kan akımını eksiltir. Bu gidişatta adaleye daha az oksijen ve kan gider.

Adale fibrilleri can verir ve yerine fibrotik nedbe dokusu oluşur. Bu, adaleyi daha sert ve kaba hale getirir.

İğnenin tesiriyle adale lifleri ufalar, adaleye kan ve besleyici madde akışı sağlanır.

Fibrotik birikimler uzaklaşır ve adale iyileşmeye başlar.

İMS Bilimsel olarak kanıtlanmış bir rehabilitasyon midir ?

Evet. Bu mevzuda yapılmış pek çok bilimsel çalışma vardır. Kasılmış adaleler ve tetik noktalarla alakalı pek çok rehabilitasyon metodu vardır. Bunlar özel solüsyon enjeksiyonları, steroid enjeksiyonları, bazı vitaminler, botoks, lidokain, histamin vs. bunların çoğunun az veya çok tesiri vardır, ama bir kısmının ciddi yan tesirleri de vardır. Ve rehabilitasyon edici aktiflikleri daha kısa vakitlidir. Biz de zaman zaman değişik rehabilitasyonları kullanmakla beraber, daha çok güvendiğimiz ve yan tesiri daha az olan İMS kuru iğne usulünü seçim ediyoruz.

İMS, Kuru iğne rehabilitasyonu bir akupunktur usulü midir?

İMS Rehabilitasyonu ya da kuru iğne rehabilitasyonu bir akupunktur usulü değildir. Akupunkturda bedende boylamlar ve boylamlarla ilişkili noktalar vardır. İğne bu noktalara uygulanır ve 20

dakika kadar kalır. İMS rehabilitasyonunda bayağı fizik tetkik ve bu radyolojik tetkikin neticesinde yapılan teşhis ehemmiyetlidir. İMS de iğnenin daldırılacağı yer nöroanatomik kurama göredir. Misalin kola vuran sızıda, bu sızıyı oluşturan asabın sıkıştığı alanı genişletmek için asap kökü etrafındaki adalelere kısalmış boyun adaleleri rehabilitasyon uygulanır.

Spinal refleksler ve golgi tendon uzvu yoluyla adalenin hafiflemesi sağlanır. Bu biçimde adale uzar, daha canlı, elastik bir hal alır, adale gücü çoğalır. İMS adale iskelet sistemi sızılarının rehabilitasyonlarında akupunkturdan çok daha tesirlidir.

İMS Kuru iğne yan tesirleri nelerdir?

İMS ya da kuru iğne rehabilitasyonu genellikle çok iyi tolere edilir. İğnenin daldırıldığı yerde çok acele geçen ve ilaç kullanmayı gerektirmeyen bir sızı olabilir. Çok seyrek pnömotoraks büyüyebilir. Aspirin ve değişik pıhtılaşma önleyici ilaç kullananlarda cilt altı kanamaları olabilir, ancak genellikle rehabilitasyonu sonlandırmayı gerektirmez. İMS rehabilitasyonunun en ciddi yan tesiri pnömötorakstır ve acilen rehabilitasyon edilmelidir. Çok seyrek boyun bölgesine uygulanan rehabilitasyonlarda tansiyon düşüklükleri olabilir. Birkaç dakikalık dinlenme ile geçer.

İMS Kuru iğne başka nerelerde kullanılır?

İMS nin sızılı belirtilerin dışında da bir hayli kullanım alanı vardır. İMS çilt buruşuklukları ve ciltte oluşmuş mikro çukurlukların rehabilitasyonunda kullanılabilir. Hemiplejik hastaların omuz ve kalça belirtilerinin rehabilitasyonunda rehabilitasyona pozitif katkısı olur. Nöropatilerin rehabilitasyonunda kısmen tesirlidir. Eklem kontraktürlerinin rehabilitasyonunda, eklem hareket sarihliğinin çoğalmasına takviyeci olur.

Bu haberi de okudularKış hastalıklarından korunmanın yolları

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.