DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İşte ‘Efsane’nin Z Raporu

İşte ‘Efsane’nin Z Raporu
02.12.2019
380
A+
A-
Necdet Çalışkan

İNTERNETTEN YAPILAN KARTLI TÜKETMELER ARTMIŞTI

Peki evvelki senelerde Türkiye’de ‘Black Friday’ yarıyılında tüketme meblağları ne oldu?

Bankalararası Kart Merkezi BKM bilgilerine göre 2018 senesinde Black Friday ’e denk gelen 23 Kasım Cuma günü Türkiye ’de 975 milyon TL ’si internetten olmak üzere toplamda 3.4 milyar TL ’lik kartlı ödeme yapılmıştı.

2017 senesinin Black Friday ’inde ise bu sayılar sırasıyla 580 milyon TL ve 2.4 milyar TL olmuştu. 2018 senesinde Black Friday günü Türkiye ’de kartlarla yapılan toplam tüketmeler yüzde 38, internetten yapılan kartlı tüketmeler ise yüzde 68 oranında artmıştı.

Tabi bu sayıları yalnızca ‘Efsane Cuma’ indirimleri ve kampanyaları için tüketilen meblağ olarak da değerlendirmemekte fayda var. Zira, her ne kadar bu kampanyalar alışverişlerde ciddi oranda doping tesiri yaratsa da, söylenen toplam meblağlar, bugün yapılan tüm kartlı tüketmeleri kapsıyor.

Bu sene ise ‘Efsane ’ ve eşi cuma kampanyalarının elektronik ve giyimin yanısıra perakende sektöründe de yaygınlaşmasının, tüketilen meblağları da dikkate bedel bir biçimde yukarıya sürüklediği gözleniyor.

Her ne kadar harcayıcılar bekledikleri oranda indirimlerin yapılmadığından şikayet etse de gelen ilk hipotezi sayılar, geçen senenin Black Friday ’i ile karşılaştırıldığında, bugün Türkiye ’de toplam kartlı ödeme meblağının yüzde 50 ’ye, internetten yapılan kartlı tüketmelerin ise yüzde 100 ’e yakın oranda çoğaldığına işaret ediyor.

VAAD EDİLEN TESLİMAT MÜDDETLERİ DE UZADI!

Hiç kuşkusuz harcayıcılar cephesinde yalnızca indirim değil, kargo da ehemmiyetli bir unsur. Bazı markalar, kamuoyunda “Efsane Cuma” olarak yerleşen Black Friday indirimlerini sene bitmeden stoklarını eritme fırsatı olarak görürken; ‘stoksuz ’ çalıştığını ifade eden bazı markaların ise bugün alınan mahsullerde 1 ayı bulan teslimat müddetleri vermesi dikkat sürüklüyor.

Hatta 30 günü bulan bu teslimat müddetleri, özellikle sosyal medyada harcayıcıların “Çin ’den alsak daha kısa zamanda kazanç” şikayetlerini de birliktesi getiriyor.

MARKET VE BESİNE UĞRAMADI!

Perakende analitiği alanında çalışan araştırma ve perakende teknolojileri firmayı REM People, Türkiye ’de ‘Efsane Cuma ’ olarak anılan ‘Black Friday ’e özel bir tahlil hazırladı. Türkiye ’nin en büyük 50 perakendecisinin indirim fihristlerine göre ‘Efsane Cuma ’ en çok online mağazalarda yaşanırken süpermarketlere ve besine uğramadı.

Online mağazalarda teknoloji ve dayanıklı tüketim mahsullerinde indirim yapılırken süpermarketlerde kozmetik ve kağıt mahsullerinin maliyeti düştü. Basmakalıp yarıyıldaki indirim fihristleri ile ‘Efsane Cuma ’yı da içine alan fihristler mukayese etilerek hazırlanan incelemenin alaka çekici neticeleri şöyle oldu:

– Dünyada ‘Black Friday ’ olarak anılan günün Türkiye ’deki ismi ‘Efsane Cuma ’ oldu. Perakendecilerden kimileri ‘Efsane Cuma ’, ‘Efsane Günler ’ ve ‘Süper Cuma ’ sloganlarını da kullandı.

– En büyük indirimler e-ticaret platformlarında ve başta tekstil ve teknoloji mahsullerinde yapıldı. İndirim oranları yüzde 50 ’li oranları geçti.

– Süpermarketlerin fihristlerinde yer alan mahsullerde yüzde 50 ve üzeri indirimi olan mahsullerin oranı basmakalıp yarıyıl fihristlerinde yüzde 1.9 iken ‘Efsane Cuma ’ fihristlerinde yüzde 1.8 oldu. Başka Bir Deyişle Türkiye ’deki süpermarketlere ve yiyecek, süratli tüketim mahsullerine ‘Efsane Cuma ’ uğramadı.

– Perakendecilerin indirim fihristlerinde yüzde 30 ve üzeri oranda indirime giren mahsullerin yüzde 47 ’si kağıt, kozmetik ana kategorilerinden kazançken, yüzde 12 ’si yiyecek, şekerleme ana kategorisinde ve yüzde 11 ’i de deterjan, paklik kategorilerine reelleşti.

– Yüzde 30 ve üzerinde indirim sağlanan mahsuller için alt kategorilere inildiğinde indirime giren mahsullerin yüzde 9 ’u duş, banyo mahsulleri, yüzde 8 ’i kağıt kategorisi mahsulleri, yüzde 7 ’si makyaj malzemeleri kategorisi ve yüzde 5 ’i de parfüm, deodorant kategorisi mahsullerinden oluştu.

Amerika Birleşik Devletleri İKİ AYA YAYIYOR, 730 MİLYAR DOLARI BULUYOR

Peki Black Friday, çıkış noktası olan Amerika Birleşik Devletleri ’de nasıl bir satış hacmi bekleniyor?

Amerika Birleşik Devletleri Milli Perakende Federasyonu NRF ’nin varsayımlarına göre Amerika Birleşik Devletleri ’de Black Friday ile başlayan ve yılbaşına kadar devam eden 2 aylık alışveriş değişik ismiyle tatil yarıyılında perakende tüketmelerin geçen seneye göre yüzde 3.8 ile yüzde 4.2 arasında çoğalması bekleniyor.

2018 tatil yarıyılında 701 milyar dolarlık tüketme yapan Amerika Birleşik Devletleri, bu sene aynı yarıyılda takribî 730 milyar dolar tüketecek.Resmi sayılara göre Amerika Birleşik Devletleri ’lilerin bu yarıyılda yaptığı toplam tüketme meblağı 2002 senesinden buna yana yüzde 75 seviyesinde arttı.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ24 saat24 saat günün ehemmiyetli haberleri ve gelişmeleri

black fridayefsane cumaonline alışverişe-ticaretefsane i̇ndirimhaberlerGÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.