DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Emlak Vergisi ödemesi için son 10 gün

Emlak Vergisi ödemesi için son 10 gün
29.11.2019
272
A+
A-
AA

Tüketiciler Derneği TÜDER Genel Başkanı Levent Ufak, emlak ödentilerinin senede iki denk taksitle tahsil edildiğini, birincisinin mart, nisan ve mayısta, ikincisinin ise kasımda belediyelere ödendiğini söyledi.

İkinci taksitin 30 Kasım mesai bitimine kadar ödenmesi gerektiğini dile getiren Ufak, “Aidat süresi içinde ödenmezse, her ay için yüzde 2 oranında gecikme zammı uygulanıyor. Mayıs sonuna kadar ödenmesi gereken ilk taksiti ödemediyseniz gecikme zammıyla beraber iki taksiti ödeyebilirsiniz” dedi.

Emlak ödentilerinin alakalı belediyeye bizzat gidilerek ödendiği gibi belediyelerin banka hesap numaralarına Elektronik Fon Transferi veya havale yoluyla da ödenebildiğini dile getiren Ufak, bazı belediyelerin internet siteleri üzerinden aidat ödeme ve borç sorgusu yapılabildiğini anlattı.

Ufak, “Belediyelerin internet siteleri üzerinden yapılacak ödemelerde, dolandırıcılara karşı ihtiyat olarak, web sitesinin sahte web sitesi olmamasına dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

Kredi kartıyla yapılan ödemelerde, kartın kopyalanması veya parolanın başkaları tarafından ele geçirilmesi tehlikelerine karşı da dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan ufak, bazı bankaların, kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksit uygulaması bulunduğunu, ödeme sonrası dokümanı gizlemekte fayda bulunduğunu aktardı.

ÖDEMEDEN MUAF TUTULANLAR

Ufak, “Yeni inşa edilen binalar için inşaatın sona erdiği veya inşaatın sona ermesinden evvel kısmen kullanılmaya başlanmış ise her kısmın kullanılmasına başlandığı bütçe seneyi içerisinde belediyeye bildirimde bulunulması lüzumludur” ifadesini kullandı. Bazı kimselerin sıfır oranlı emlak aidatına tabi olduğunu dile getiren Ufak, şu bilgileri verdi:

“Hiçbir kazancı olmadığını belgeleyenler, emekliler, gaziler, manililer, şehitlerin dul ve öksüzleri Türkiye hudutları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek yerleşimleri bulunması halinde emlak aidatı ödemez. Bu vaziyette olan şahıslar, bir arzuhalle belediyelere başvuru etmelidir. Bu şahıslar tek yerleşime payla sahipse, paylarına ait kısım hakkında da sıfır emlak aidatı uygulanır.”

YÜZDE 2 GECİKME CEZASI

Gayrimenkul uzmanı Hatice Kolçak ise, ev, dükkan, büro, arsa ve arazi gibi taşınmazlara sahip olanların ödemek zorunda olduğu emlak ödentisini zamanında ödemeyenler için aylık yüzde 2 gecikme cezası uygulandığını söyledi.

Emlak aidatı muafiyeti koşulu taşıyanların belediyeye arzuhal vermeleri gerektiğine işaret eden Kolçak, aksi takdirde emlak ödentisinin tahakkuk edeceğini anlattı. Kolçak, muafiyet koşullarını taşıyanların geriye dönük 5 sene için düzenleme yapabildiğini ve varsa ödenen ödentinin iadesini belediyeden arz edebileceğini kaydolarak, şu ifadeleri kullandı:

“Emekli olan eşlerden her ikisinin de bir konutu varda bunlardan birinde oturuyor ötekisinden kira kazancı alıyorlarsa ancak bir ev için sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanabilirler. Emekli sahip olduğu tek evi kiraya verip kızı veya oğlunun evinde oturursa yeniden emlak aidatı muafiyetinden faydalanamaz. Ayrıca yazlık kalitesinde ara gizeme kullanılan konutlarda emlak aidat muafiyetinden faydalanamaz. Evin devamlı ikametgah olarak kullanılıyor olması gerekli.”

Kolçak, bu sene gayrimenkul alanların emlak aidatı ödemeyeceğini belirterek, laflarını şöyle bitirdi:

“Bu yıl gayrimenkul satın alanlar 2020’de emlak aidatı ödemeye başlayacak. Ancak belediyeye bu yıl bildirim yapmak gerekiyor. Emlak aidat ödemeleri alakalı belediye veznelerinden, e-Devlet üzerinden, Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü veya belediyelerin kendi web siteleri üzerinden banka kartlarıyla uyuşmalı banka hesaplarına ödenebilir.”

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ24 saat24 saat günün ehemmiyetli haberleri ve gelişmeleriemlak vergisiemlak aidatı taksitemlak aidatı 2019haberlerGÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.