DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

‘1.5 milyon konut acilen dönüştürülmeli’

‘1.5 milyon konut acilen dönüştürülmeli’
29.11.2019
270
A+
A-
İHA

Türkiye 2023 Zirvesi’nde konuşan Etraf ve Kentçilik Bakanı Murat Müessese, aktüel mevzulara değindi. Son yarıyıllarda arıtmadan sağlanan geri dönüşüm ile kullanma suyu oranlarının yüzde 1 ’den 5 ’e çıktığını belirten Müessese, gelecek yarıyıllar için oluşabilecek su kasvetine dikkat çekti. Müessese, şayet ihtiyat alınmaz ise 2030 senelerde su kıtlığı yaşanacağını kaydetti.

Bakan Murat Müessese, ”Dünya popülasyonu, tüm bağımsız projeksiyonlara göre, 2050 itibariyle 9.7 milyara erişecek. Büyümekte olan ülkelerde popülasyonun yüzde 63 ’ü kentlerde yaşayacak. Tüketimin yüzde 91 ’i kentlerde asıllaşacak. Bugün dünyanın 20 kenti; ekonomik efor bakımından bir hayli ülkeyi geride vazgeçmiş vaziyette. Mesela Londra ’yla Hollanda; New York ’la Kanada yarışıyor, Tokyo tek başına Güney Kore ’yle rekabet ediyor. Birleşmiş Milletler ’e göre; 2030 ’da ciddi bir çoğalışla mega kent rakamı 41 ’e, orta ölçekli kent rakamı 558 ’e erişecek. Türkiye ’de de popülasyonumuz çoğalıyor, kentlerimiz gelişiyor. 1950 senesinde popülasyonu 500 binden fazla olan kent sayımız yalnızca 2 ’ydi” dedi.

2015 senesinde yayınlanan Brookings Raporu ’na göre; dünyanın en zinde ve süratli büyüyen ilk 10 şehri arasında; İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa ’nın bulunduğunu söyleyen Bakan Müessese, “Fakat Türkiye ’nin 4 kentle değil, onlarca marka kentle ‘kentler süper ligi’nde yer alması gerekiyor. Bu hem ekonomik rekabet eforumuz hem de beynelmilel ilişkilerimiz bağlamında son derece ehemmiyetli.Türkiye, kentleriyle bu yeni dünya oyununda yalnızca oyuncu değil, reyin kurucu olarak yerini alacaktır, almalıdır. Bölgemizdeki savaşlarda da artık reyin kurucu pozisyonunda. Hem sahada hem de masada kazanan bir ülke konumundayız. Yapmış olduğumuz ‘Barış Pınarı Harekatı’ ile yalnızca ülkemiz değil, bölgemizi ilgilendiren çok ehemmiyetli bir adımı da atmış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

1950’li senelerden başlayan eğri şehirleşmeden kaynaklı kentlerde kentsel değişim problemlerinin tesiriyle bugün hali hazırda Tekirdağ Ergene ’de etraf lekeliliğiyle çaba edildiğinden bahseden Müessese, “Tasarılı şehirleşmenin ne kadar ehemmiyetli olduğunu seziyoruz. Bugün 75 milyon yurttaşımız kentlerde, 6 milyon 330 bin yurttaşımız ise köylerde yaşıyor. Dünyadaki etraf ve kentçilikte gelinen noktayı ülkemiz açısından değerlendirerek, Cumhurbaşkanımızın tanımlamış olduğu niyetler güzergahında Ocak ayında Antalya ’da 2023 ’e Doğru Etraf ve Kentlerin Geleceği mevzulu bir istişare buluşması yaptık” diye konuştu.

TÜRKİYE MEKANSAL STRATEJİ PLANI

Oradaki 2 günlük yoğun istişareler neticesinde, geleceğimizin kentlerine dair 127 ayrı gayeyi ortaya koyduklarını anlatan Müessese, “Özetle; tarımdan sanayiye, erişimden yeşil alanlara kadar kentlerimizin 100 senelik tasarılamalarını yapmak emeliyle Türkiye Mekânsal Strateji Tasarımızı bitiriyoruz. İnsan merkezli bir kentsel değişimle; afetlere hazır, kimlikli, şahsiyetli, manili arkadaşı marka kentleri inşa ediyoruz. Coğrafi Bilgi Sistemlerini geliştiriyor, kentlerimizin dijital mutasyonunu bitirecek adımları atıyoruz” biçiminde konuştu.

“ŞAHIS BAŞI BİN 500 METREKÜP SU KULLANAN BİR ÜLKEYİZ VE BU ANLAMDA SU YOKSULUYUZ”

Enerji bereketli, sıfır atık geçimli ve uslu teknolojilerle donatılmış yapılar inşa ettiklerini belirten Müessese, “İklim farklılığıyla çaba kapsamında Sıfır Atık çatısı altında suratlarca yeni etraf projesi yürütüyoruz. Su kaynaklarımızı çok bereketli kullanarak arıtmadan sağlanan geri dönüşüm ile kullanma suyu oranlarımızı yüzde 1 ’den 5 ’e çıkararak, şuan itibariyle baktığınızda şahıs başı bin 500 metreküp su kullanan bir ülkeyiz ve bu anlamda su yoksuluyuz” dedi.

“İHTİYAT ALMAZSAK 2030’LU SENELERDE SU KITLIĞI YAŞAYACAĞIZ”

İstatistiklere göre kullanma suyu oranının 2030 senesinde bin 200 metreküpe düşeceğini öngördüklerini söyleyen “2030 ’lu senelerde şayet ihtiyat almazsak su kıtlığı yaşamaya başlayacağız. Dünyada 2050 ’li senelerde artık su savaşlarının çıkacağı öngörülüyor. Su kaynaklarımızı en bereketli biçimde kullanmalıyız” biçiminde konuştu.

Kentsel değişim ile alakalı niyetlerin tanımlandığını söyleyen Müessese, acil olarak 1 milyon 500 bin evin dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizdi. Müessese, her sene 300 bin ev dönüştürmek suretiyle bu mutasyon sürecini bitirmek istediklerini söyleyerek, “Ülkemiz bankaları finansal darbelere karşın ayaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığımızla alt ve orta kazanç grubuna hitaben projemizi hazırlıyoruz. Bu sene 65 bin evin mutasyonunu başlattık. Bu noktada bankalarımızla beraber zelzele ile alakalı mutasyon noktasında belediyelerimize yüzde 50 ’ye kadar kredi vererek kentsel değişim sürecini sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ24 saat24 saat günün ehemmiyetli haberleri ve büyümeleri

 

su kıtlığıhaberlerekonomi son dakika haberlerkentsel mutasyonGÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.