DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Trabzonspor’da konsolide net borç açıklandı!

Trabzonspor’da konsolide net borç açıklandı!
27.11.2019
253
A+
A-
Trabzonspor Kulübü, 31 Ekim 2019 haysiyetiyle konsolide net borcun 828 milyon 916 bin 509 lira olduğunu duyurdu. 

Bordo-mavili kulübün internet sitesinde, banal genel heyet evveli 46. Yarıyıl İdare Heyeti Faaliyet Raporu yayımlandı. 

Mali disiplinin ön tasarıda yakalandığı, atletik ve yönetimsel yapılanmaların kulüp bünyesine uygun stilde yürütüldüğü bir faaliyet yarıyılının geride vazgeçildiği aktarılan raporda, 1 Kasım 2018-31 Ekim 2019 yarıyılında, UEFA Avrupa Ligi’ne katılım hakkı elde edilmesi, A ekip bütçesinin hudutlandırılması, borç yapılandırması, kaynak yaratma çalışmaları, anapara artırımı, mağazacılık faaliyetleri ve mali tablo hususlarının ön tasarıya çıktığı belirtildi. 

Raporda, UEFA Avrupa Ligi’ne katılımla alakalı şu ifadeler kullanıldı:

“Bu yarıyıl bizleri en çok mutlu eden hususlardan bir tanesi kuşkusuz ki atletik olarak elde etmiş olduğumuz UEFA kupalarına katılma hakkımızın yönetimsel olarak da yasaklanmasının önüne geçilebilmiş olmasıdır. Ocak 2019’da bizzat başkanımızın katılımı ve sunumuyla başladığımız UEFA ile mülakat ve korunma sürecimiz, süreç içerisinde sunduğumuz ilerleme raporları ile devam etmiştir. Yapılandırma sürecinin bitirilmesi ve Mayıs 2019 mali bilgilerimizin de ortaya çıkmasıyla desteklediğimiz son korunmamız sonrası, Temmuz 2019 yarıyılında UEFA tarafından turnuvalara katılabileceğimiz kararı verilmiştir. Süreç içerisinde uygulamalarımızı ve mali vaziyeti izleyeceklerini anekdot düşen UEFA, vermiş olduğu kararda, turnuvalardan elde edeceğimiz tüm kazançların yarısına daimi olarak el koyma koşulunu koymuştur. Bu karar da idare heyetimiz tarafından CAS’a taşınmıştır. 16 Aralık 2019’da CAS’ta mahkememiz olup bizzat başkanımızın da katılacağı mahkeme sonrası bu ağır kararın da kaldırılacağını, en azından azıcık daha yumuşatılabileceğini düşünüyoruz.”

Son üç sezonunun ekip maliyetlerinin sezon ortalamalarına göre 2017-2018’de 37 milyon avro, 2018-2019’da 18 milyon avro ve 2019-2020’da 20 milyon avro olduğu belirtilen raporda, ekip bütçesine bağlı kalınmasının idare heyeti açısından hayati ehemmiyet taşıdığı vurgulanarak, “Çünkü bu sezon başı haysiyetiyle TFF kanalıyla yürürlüğe girmiş olan mahallî lisanslama direktiflerine göre, her ekibin son üç senelik mali bilgilerine göre oluşturulmuş bir tüketme limiti tanımlanmıştır. Artık, kazanç yaratmadan, kaynak oluşturmadan, limitler dışına çıkılmasının önüne geçilmiştir. Kaldı ki idare heyetimiz, vazifeye geldiği ilk günden itibaren zati bu kavrayışla hareket ederek, uygulamalara en hazır kulüp gidişatında olmamızı sağlamıştır.” ifadeleri kullanıldı.

– “Ekibin daha öncekinden gelen tüm ödemeleri kapatılmış”

Oyuncu ücretlerinin de kumpaslı ödendiği belirtilen raporda, şöyle denildi:

“Çok alıngan davranılarak oluşturulmuş olan ekip bütçelerine uygun olarak oyuncu ücretlerinin kumpaslı olarak ödenmesi mevzusunda şu an haysiyetiyle belki de kulüp tarihimizin en kumpaslı yarıyılını yaşamaktayız. Haziran ayı haysiyetiyle ekibin daha öncekinden gelen tüm ödemeleri kapatılmış ve yaz kampına ekibimizin huzurlu bir biçimde gitmesi sağlanmıştır. Yeni sezonun başlaması ile beraber de her aya ait ödemeler, alakalı ayı takip eden ilk birkaç gün içerisinde ödenmiştir. Şu an haysiyetiyle temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarına ait tüm futbolcu, teknik kadro ve personel ödemeleri yapılmış olup, oyuncularımıza prim ve maç başları da dahil olmak üzere hiç bir borcumuz bulunmamaktadır.”

2019-2020 sezonu 1. transfer patent yarıyılı profesyonel futbolcu listesi ile kiralık futbolcuların dağılımı hakkında da bilgilendirmede bulunulan raporda, “2018-19 sezonu ikinci yarısı ile 2019-20 sezonu birinci transfer yarıyılı haysiyetiyle takribî 135 milyon lira meblağında bir transfer kazancı elde edilmiş olup, buna karşılık 32 milyon lira meblağında bonservis ve menajerlik gideri oluşmuştur.” ifadesi kullanıldı.

– “Meseleli haldeki dosyalarımızın tamamı ödenerek ortadan kaldırılmıştır”

Raporda, borç yapılandırmayla alakalı da şunlar kaydolundu:

“Ziraat Bankası başta olmak üzere Denizbank, Millet Bankası ve Aktifbank’tan oluşan konsorsiyumla kulübümüz arasında imza atılan uyuşma kapsamında, mevcut banka kredilerimiz yine yapılandırılmış, avro türünden olan kredilerimiz liraya döndürülmüş ve sağlanan ek kredi ile lisansa mani, UEFA ve FIFA da davalık vaziyette olan, TFF’de oyuncu patentimize mani vaziyette olan dosyalarımız başta olmak üzere meseleli haldeki
dosyalarımızın tamamı ödenerek ortadan kaldırılmıştır. İki sene sermaye geri ödemesiz olarak toplam beş senelik bir yarıyıla dağılan yapılandırma koşullarının önümüzdeki günlerde değiştirilmesi tasarlanmaktadır. Öncelikle müddetin uzatılması başta olmak üzere maliyet ve güvence kısımlarının revize edilmesi çalışmaları devam etmektedir.”

Kredilerin faiz oranının TÜFE+5 puan temeline göre tanımlandığı ifade edilen raporda, “İlk kullanım oranımız yüzde 16,65+5 olmak üzere toplam yüzde 21,65 olarak asıllaşmıştır. Merkez Bankası sene sonu TÜFE hipotezini yüzde 10-12 olarak söylemiş olup 31 Aralık sonrası faiz oranımızın yüzde 15 seviyelerine düşerek devem etmesini beklemekteyiz. Yapılandırma ile meseleli tüm dosyaları kapatan idare heyetimiz, eş gidişatların yine oluşmaması ismine azami çaba sarf etmektedir.” denildi.

– “Sezon sonu ciro gayeyi 61 milyon lira, forma satış gayeyi 200 bin adet”

Raporda, kaynak yaratma mevzusunda oldukça yoğun bir mücadelenin yürütüldüğü bu yarıyılda bir hayli zaferli çalışmanın da reelleştirildiği işaret edilerek, “Anapara artırımı, yapılan yeni sponsorluk uyuşmaları, biten sponsorlukların daha iyi koşullarda yenilenmeleri, stadyum hasılatları ve mağazacılık faaliyetlerimizdeki zaferli neticeler sayesinde takribî 200 milyon lira meblağında kaynak yaratılmıştır. ” ifadeleri kullanıldı.

Sağlanan kaynakların ana başlıkları hakkında da bilgilendirmede bulunulan raporda, mağazacılık faaliyetlerinde de kulüp açısından tarihi bir yarıyılın geride vazgeçildiği vurgulandı.

Raporda, geçen sezonu 105 bin forma satışıyla kapatan TS Club’ın, bu sezonun 5 aylık yarıyılında 140 bin satış sayısına eriştiği belirtildi. 

Geçen sezonun forma satışında 34 milyon lira ciro ile kapatıldığı aktarılan raporda, şöyle denildi:

“Bu sezon daha 5 aylık zamanda ciromuz 40 milyon liraya gelmiştir. Bu sezonki formalarımız arasında yer alan ve medya takımımızın hazırladığı tanıtım videosuyla da çok büyük bir kesime tanıttığımız keşan desenli formamız, bu sayıların ortaya çıkmasında çok ciddi bir hisse sahibi olmuştur. Oldukça dikkat çekici bir biçimde gelişen mağazacılık faaliyetlerimizin daha da gelişmesi ismine zorunlu olan tüm çalışmalar yapılmaktadır. Sezon sonu ciro amacımız 61 milyon lira ve forma satış amacımız da 200 bin adettir. Bu gayelerimize rahatlıkla erişebileceğimizi 5 aylık neticeler bize göstermektedir.”

– “Mali karnemizin iyileştirilmesine müteveccih çalışmalarımız devam ettirilecektir”

Raporda, mali tabloyla alakalı da değerlendirmede bulunularak şunlar kaydolundu:

“Pozitif neticeler kapsayan mali tablolarımızın en neticeyi de hiç kuşkusuz ki uzun zamandır kesintisiz çoğalış trendinde olan konsolide net borcumuzun bu bilanço yarıyılında artık alt güzergaha doğru evrilmesi olmuştur. Geçen senenin aynı yarıyılında 987,7 milyon lira olan borcumuz bu yarıyıl takribî 160 milyon lira eksilerek 828,9 milyon liraya gerilemiştir. Kulübümüzün özellikle ekonomik açıdan sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulabilmesi ismine oldukça önem verdiğimiz mali karnemizin daha da iyileştirilmesine müteveccih çalışmalarımız bundan sonraki yarıyılda da çoğalarak devam ettirilecektir. 31 Ekim 2019 haysiyetiyle kulübümüzün konsolide net borcu 828 milyon 916 bin 509 liradır.”

Raporda, bu dönemki yönetimsel yapılanmalar ve tasarruf önlemleri kapsamında alınan kararlar neticeyi oluşan çalışan dağılımı hakkında da bilgilendirme yapılarak, ayrıntılı olarak hazırlanan faaliyet raporunun kurultay gününde katılımcılara sunulacağı kaydolundu.

Öte yandan, Trabzonspor Banal Genel Heyeti, 22 Kasım’da yapılacak. İlk buluşma tarihinde çoğunluk sağlanamazsa genel heyet 30 Kasım’da hakikatleştirilecek. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.