DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

“2020’de 5 adet kuyu açacağız”

“2020’de 5 adet kuyu açacağız”
27.11.2019
285
A+
A-

Bakan Dönmez Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına ait söyleme yaptı. Doğu Akdeniz’de geri adım atmayacaklarının altını çizen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye ’nin tehditlere boyun eğerek Doğu Akdeniz ’deki haklarından geri adım atmasını ummak boş bir temennidir. Ulusal gemilerimiz ile 2020 seneyi içerisinde 5 adet kuyu açarak petrol ve doğalgaz aramacılığında faal bir strateji izleyeceğiz.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Büyük Millet Meclisi Tasarı ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2020 seneyi bütçesinin sunumunda, Türkiye’de enerji arzının meselesiz karşılanması için çalışmaların kararlılıkla sürdüğünü ifade etti.

 

Enerji alanında yerli ve yenilenebilir kaynakların öncelendiği bir taktiğin izlendiğini vurgulayan Dönmez, “On Birinci Kalkınma Tasarıyı kapsamında yer alan siyasetler çerçevesinde 2023 senesinde Akkuyu nükleer enerji santralinin devreye alınmasını, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik enerjisi ölçüsünün yükseltilmesini ve denizlerde hidrokarbon arama faaliyetlerinin artırılarak 26 adet sondaj yapılmasına kastetmekteyiz.” diye konuştu.

Dönmez, madencilik sektöründe 2023’te 10 milyar dolarlık ihracat amaçlandığının altını çizerek, elektrik tüketiminde son 15 senede vasati yüzde 5,3 çoğalış olduğunu dile getirdi.

2000’li senelerde 130 milyar kilovatsaat seviyelerinde olan elektrik tüketiminin yüzde 134 oranında çoğalarak 2018’de takribî 305 milyar kilovatsaat olduğunu bilidren Bakan Dönmez, “2019 seneyi 10 aylık tüketim 252,2 milyar kilovatsaat olmuştur. Son 15 senede elektrik enerjisi yapımındaki vasati çoğalış ise yüzde 5,3 oranında asıllaşmıştır. 2000 ’li senelerde 129 milyar kilovatsaat seviyelerinde olan elektrik yapımımız yüzde 136 oranında bir çoğalışla 2018 senesinde 304,8 milyar kilovatsaate erişmiş olup 2019 seneyi 10 aylık yapım 253 milyar kilovatsaat olarak asıllaşmıştır.” bilgisini paylaştı.

ELEKTRİK İMALİNDE REKOR YERLİ VE YENİLEBİLİR HİSSEYİ

Dönmez, 2019’un 10 ayında üretilen elektriğin yüzde 36’sının kömürden, yüzde 46’sının yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belirterek, “Üretilen elektriğin yüzde 17 ’si natürel gazdan, geri kalanı ise öbür kaynaklardan sağlanmıştır. Elektrik yapımımızda yerli ve yenilenebilir kaynakların oranı 2019 senesinin 10 ayında rekorla yüzde 64 seviyesinde asıllaşmıştır.” dedi.

Elektrikte heyeti eforun ekim sonu haysiyetiyle 91 bin 70 megavata eriştiğine dikkati sürükleyen Dönmez, Türkiye’de 2000 ’li senelerde 298 seviyelerinde olan elektrik yapım santrali rakamının, 2019 ekim sonu haysiyetiyle yirmi yedi katına çıkarak 8 bin 112 ’ye yükseldiğini aktardı.

Dönmez, çoğalan enerji lüzumunun karşılanmasında, enerji portföyündeki yerli ve yenilenebilir enerji hissesinin artırılmasına müteveccih mücadelelerin devam edeceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Yerli kömür ile rüzgar, güneş, hidrolik, jeotermal gibi yenilenebilir kaynaklarımızın enerji yapım sepetimizdeki hisseyi artırılmış ve daha da çoğaldırılacaktır. Yenilenebilir enerji, talep güvenliği ve kaynak spektrumu sağlamasının yanı gizeme, düşük karbonlu ekonomiye geçiş, yenilikçi yaklaşımlar ve yeni teknolojiler sayesinde sürdürülebilir kalkınmaya olan katkısı bakımından da ehemmiyet talep etmektedir. Yenilenebilir kaynaklardan elektrik enerjisi imalini artırma çalışmaları küresel açıdan da ivme kazanmıştır. Küresel elektrik imalinin yüzde 25’inin yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edildiği dikkate alındığında erişmiş olduğumuz yüzde 46 ’lık yenilenebilir kaynaklardan elektrik yapım oranı ile ülkemiz dünya ortalamasının üstünde yer almaktadır.”

Yenilenebilir kaynaklardan elektrik imalinin 2000’li senelerde 34 milyar kilovatsaat seviyesinden 2018’de 99 milyar kilovatsaate çıktığına dikkati sürükleyen Dönmez, yenilenebilir enerji kaynaklı heyeti eforun ekim sonunda 44 bin 258 megavata eriştiğini kaydoldu.

“NATÜREL GAZDA TALEP GÜVENLİĞİ MESELEYİ KALMADI”

Dönmez, natürel gaz talep güvenliği için de çalışmaların devam ettiğine değinerek, laflarını şöyle sürdürdü:

“İlk evrede senelik 6 milyar metreküp gazı ülkemize, 10 milyar metreküp gazı Avrupa’ya taşıyacak olan ve yüzde 30 ortak olduğumuz senelik 32 milyar metreküp taşıma kapasitesine sahip Güney Gaz Koridoru’nun ana omurgasını oluşturan TANAP Projesi’nin açılışı 2018 Haziran’da reelleştirilerek Azerbaycan Şah Deniz İkinci Fazından üretilen gazın Türkiye’ye talebi başlatılmış olup ekim sonu haysiyetiyle takribî 3 milyar 180 milyon metreküp gaz sevkiyatı asıllaşmıştır. TANAP’ın Avrupa’ya gaz talep edecek kısmının çalışmaları da bitirilmiş olup 30 Kasım 2019’da reelleştirilecek ‘TANAP Avrupa İletişimi Açılış Merasimi’ ile Azeri gazını Avrupalı harcayıcılarla buluşturmuş olacağız. Güney Gaz Koridoru’nun Avrupa ayağını oluşturan Trans Adriyatik Gaz Boru Hattı Projesi’nin 2020’de ticari şirkete alınarak akabinde senelik 10 milyar metreküp Azeri gazının Avrupa’ya talep edilmesine başlanacaktır.”

Türkiye’nin hem elektrik hem de natürel gazda talep güvenliği meseleyi kalmadığını vurgulayan Dönmez, bunu kuvvetlendirmek için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Dönmez, Türkiye’de petrol potansiyelinin ortaya çıkarılması için de 2019’un dokuz ayında 117 petrol arama, yapım ve tespit kuyusu açıldığını ve toplam 250 bin metre sondaj yapıldığı bilgisini verdi.

Potansiyeli yüksek sahalarda arama, sondaj ve yapım faaliyetlerinin kesintisiz sürdüğünün altını çizen Dönmez, “2019 başında Trakya’da Batı Çeltik ve Batı Değirmenköy sahalarımızda yapılan takribî 3 milyar metreküplük bir natürel gaz bulguyu ile bu sahalarda senelik 300 milyon metreküp başka bir deyişle takribî 300 bin hanenin 10 senelik gereksinimini karşılayacak natürel gaz üretme kapasitesine erişeceğiz. Trakya’nın yanı gizeme Güney Doğu Anadolu’da yapılan sondaj çalışmalarımıza sürat vereceğiz.” diye konuştu.

DOĞU AKDENİZ’DEKİ ÇALIŞMALAR

Fatih Dönmez, Doğu Akdeniz havzasının dünyaca referans kabul edilen kuruluşların raporlarına göre ehemmiyetli bir natürel gaz rezervine sahip olduğuna dikkati sürükleyerek, burada Türkiye’nin yürüttüğü aramacılık faaliyetlerinin beynelmilel hukuktan kaynaklı haklara sabrettiğini vurguladı.

KKTC milletinin çıkarlarını da gözetmek ismine KKTC ve Türkiye tarafından tahsis edilen ruhsat sahalarında hukuki haklardan taviz verilmeden bölgedeki kapsamlı ve uzun soluklu arama ve sondaj faaliyetlerinin devam edeceğinin altını çizen Bakan Dönmez, “Öbür taraftan, üç ebatlı deniz sismik bilgi toplama ve sondaj çalışmalarını bağımsız ve ulusal olanaklarla yapabilme marifetine kavuştuk.” dedi.

Dönmez, sismik araştırma gemileri Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis ile ayrıntılı sismik aramalar yürüttüklerini anlatarak, “Bu kapsamda bugüne kadar, Doğu Akdeniz’de 37 bin kilometrekare üç ebatlı sismik bilgi bir araya gelmiştir. Bu sismik aramalar ile elde edilen emareler güzergahında derin deniz sondajlarını da ulusal kaynaklarımızla yapma çalışmalarımız sürat kazanmıştır.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Doğu Akdeniz’de iki derin deniz sondaj gemisinin çalıştığını belirten Dönmez, Fatih gemisinin 30 Ekim 2018’de Akdeniz’de faaliyete başladığını ve misyona başladığı tarihten bu yana iki sondaj asıllaştırdığını, üçüncü olarak KKTC sarihlerinde Magosa-1 kuyusunda çalıştığını dile getirdi.

Fatih’in yanı gizeme geçen Mart ayında temin edilen ve aynı teknolojik özelliklere sahip ikinci sondaj gemisi Yavuz’un ilk sondajını Karpaz bölgesinde bitirdiğini anımsatan Dönmez, şunları kaydoldu:

“Şu anda Güzelyurt-1 lokasyonunda ikinci sondajını sürdürmektedir. Karpaz-1 kuyusuyla beraber evvelki işlemlerde yabancı işletmelerden sağlanan servis hizmetlerinin ehemmiyetli bir kısmı ulusal olanaklarla asıllaştırılmış olup, son gayemiz yerlileştirme faaliyetlerimizi devam ettirerek yabancı servis firmasından hizmet alınmadan derin deniz sondajı yapmaktır. Ulusal gemilerimiz ile ilk defa sondaj yaptığımız alanlardaki kuyulardan elde edilen jeolojik bilgiler bundan sonraki çalışmalarımıza ışık tutacaktır.

Ulusal gemilerimiz ile 2020 seneyi içerisinde 5 adet kuyu açarak petrol ve natürel gaz aramacılığında faal bir strateji izleyeceğiz. Derin deniz aramacılığı yüksek teknoloji, yüksek maliyet ve yüksek tehlike kapsaması sebepleriyle petrol sanayisinin had safha işlemlerindendir. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki derin denizlerde tanımladığımız alanlardaki kuyuları tamamen ulusal olanaklarla ve sektör ortalamalarının altında maliyetlerle kazma maharetini elde etmiş durumdayız.

Türkiye’nin tehditlere boyun eğerek, Doğu Akdeniz’deki haklarından geri adım atmasını ummak boş bir temennidir. Türkiye olarak, Doğu Akdeniz yetki alanları ile alakalı tutumumuzu gerek söylemelerimizle gerekse sahadaki faaliyetlerimizle net bir biçimde ortaya koymaktayız. Mevzuya yaklaşımımız her zaman Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarının bir gerginlik değil sulh ve karar unsuru haline gelebilmesi güzergahındadır.”

 

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ24 saat24 saat günün ehemmiyetli haberleri ve büyümeleri

 

 

doğu akdeniz sondaj çalışmalarıpetrol doğalgaz kuyusu aramahaberlerekonomi son dakika haberlerGÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.