DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Tiroit nodülleri kanser için risk oluşturuyor

Tiroit nodülleri kanser için risk oluşturuyor
26.11.2019
246
A+
A-

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Hatice Özer, kanser açısından tehlike oluşturan tiroit nodüllerinin takibinin kumpaslı olarak yapılması gerektiğini söyledi. Tiroit bezinde yaştan bağımsız olarak görülebilen tiroit kanseri son senelerde giderek çoğalış gösteriyor. Cemiyette her iki şahıstan birinde görülebilecek olan tiroit nodüllerinin bayan hastalarda erkeklere oranla daha fazla görüldüğü uzmanlar tarafından belirtiliyor.

“Kan incelemeleri ile incelenmeli”

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Hatice Özer, kanser tehlikeyi oluşturan tiroit nodülleri hakkında ehemmiyetli bilgiler vererek, bu sıhhat meselesindeki kumpaslı takip mevzusunda ihtarda bulundu. Hastalığın tarifinden başlayarak bilgiler veren Uzm. Dr. Hatice Özer, “Tiroit nodülü, tiroit bezinde yer kaplayan etrafındaki banal tiroit dokusundan kıvam olarak değişik radyolojik olarak hudutları ufalayabilen küresel veya ovel biçiminde lezyonlardır.

Tiroit bezlerinin yüzde 6-7 ’si elle tetkikte tespit edilebilir. Tiroit nodüllerinin tanısı tiroit ultrasonu ile konur. Tiroit nodülünün kanser tehlikeyi cinsiyete, yaşa, ailede tiroit kanseri olup olmamasına göre baş boyun bölgesinde radyoterapi alıp almamasına göre şahsın ışınıma maruz kalıp kalmamasına göre değişir.

Tiroit nodülü tespit edildikten sonra, tiroit nodülü işlev görüp görmediği kan incelemeleri ile incelenmelidir. İşlev gören nodüllere sıcak nodül, işlev görmeyen nodüllere de soğuk nodül denir. Bunun da kavramanın yolu da tiroit sintigrafi anlaşılabilir. İkinci olarak da tiroit nodülünün kanser tehlikeyi olup olmadığı incelenmelidir.

Üçüncü olarak bası semptomlarının tiroit nodülünün bası yapıp yapmadığı incelenmedir. Şayet bası yapan bir nodül ise ses kısıklığı, soluk darlığı, yutma eforluğu ve öksürük beklenen semptomlardır. Tiroit ultrasonu ile tiroit nodülünün ebadı büyük ise ve ultrason belirtileri olarak makûs bir nodül olduğunu düşünüyorsak tiroit ince iğne aspirasyon biyopsisi kesinlikle yapılmalıdır. Tiroit nodülünün takibinde kalsitonin ölçümü tiroit meduller ca için iyi bir göstergedir. Nodülün bir ur çeşidi olan meduller ca olup olmadığını kanda ölçtüğümüz kalsitonin ile tanımlayabiliriz” dedi.

“Nodülü olan şahıslar kumpaslı olarak takip edilmeli”

Nodülü olan bireylerin kumpaslı olarak hakimiyet yaptırması gerektiğinin altını çizen Özer, şunları söyledi: “Ailede tiroit kanseri hikayesi varsa kesinlikle birey tetkik sonrası ultrason ve kan testlerini yaptırmalıdır. Tiroit nodülünün takibinde, ebat çoğalışı varsa veya yeni oluşan nodül değişik makûs şahsiyetli ise buradan da biyopsi yapılabilir.

O surattan tiroit nodülü olan bireylerin biyopsi pak gelse dahi veya biyopsi yapılması gerek dinlenmeyen bir nodül olsa dahi kesinlikle hakimiyetlerinin yapılması koşuldur. Zira ultrason belirtisi pak olan bir nodül yüzde surat pak nodül olmayabilir.

Biyopsisi pak olan nodülde yüzde surat kesinlikle pak olmayabilir. Zira biyopsi ile erişilemeyen yerlerde kanser hücresi olabilir. O surattan nodülü olan bireylerin kumpaslı olarak takibi yapılması lüzumludur.”

İHA

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.