DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Rusya ile tarihi müzakere

Rusya ile tarihi müzakere
24.11.2019
281
A+
A-

Türkiye, Rusya ’dan, Karadeniz ’in altına döşenen ve TürkAkım ismi verilen boru hattı üzerinden doğal gaz almak üzere geri sayıma başladı. Rus gazını, Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak TürkAkım doğal gaz boru hattı, her biri senelik 15.75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki hattan oluşuyor.

Projeyle alakalı peş peşe söylemeler geldi. İlk olarak TürkAkım Lafçısı Aslı Esen konuştu. Esen, Rusya kıyısındaki kuruluşun yüzde 100 bitirildiğini belirterek, “Deniz hatları yüzde 100 bitirildi. Artık Kıyıköy’deki kuruluş da bitmek üzere. Tam parçalar birbirine bağlanmış gidişatta ve hakikatinde doğalgaz vermeye hazır sayılırız. Yılsonu haysiyetiyle akışın başlaması ön görülüyor” dedi.

Ardından Gazprom bir söyleme yaptı. Söylemede, Russkaya Kompresör İstasyonu’ndan, Türkiye’nin Trakya kıyısındaki Kıyıköy’de yer alan alım terminaline kadar uzanan iki boru hattının doğal gaz dolum harekâtının bitirildiği kaydedildi.

TÜRKİYE TARİHİ UĞRAKTA

Türkiye ’nin, 2020 ’den itibaren Ukrayna transit hattı yerine TürkAkım üzerinden gaz almaya başlayacak olması başta gaz maliyeti olmak üzere bir dizi mevzunun yine gündeme gelmesine yol açtı. Sektörde bu vaziyet, “tarihi bir uğrak” olarak nitelendiriliyor. Zira, bu kritik yarıyılda alınacak pozisyon ve atılacak adım, milyonlarca harcayıcının cebini ve Türk ekonomisinin geleceğini doğrudan ilgilendiriyor.

UZUN YARIYILLI KONTRAT SANCISI

Türkiye, Rusya ’dan uzun yarıyıllı, petrol ve türevlerine bağlı yöntemin uygulandığı, piyasa enerjiklerine çoğu zaman kapalı üçer ay aralıklarla yine tanımlanan bir maliyet üzerinden gaz ithal ediyor. Avrupa ’da, bütün tersi bir süreç yaşanıyor. Avrupa, “hür piyasa” şartları ve boru gazına göre maliyeti apaçık biçimde düşen LNG tesiriyle Türkiye ’nin yarısına yakın bir maliyetle doğal gazı tedarik ediyor. Türkiye ’de hali hazırda 1000 metreküp doğal gazın maliyeti, 270 dolar seviyesinde bulunuyor.
Avrupa Birliği AB hublarında gaz ticaret merkezleri ve Amerika Birleşik Devletleri ’deki Henry Hub ’da oluşan gaz maliyetleri, Türkiye ithalatçılarının maliyetinin çok altında izliyor. Yarı yarıya daha düşük maliyetler laf konusu.

GAZPROM DA HAREKETLİ

Rus Gazprom da boş durmuyor. Gazprom, LNG ’de ortaya çıkan düşük maliyet üzerine “hub”larda rekabetçi bir boru gazı maliyeti yaradılışıyla alakalı yeni bir strateji uyguluyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı bol ve ucuz LNG talebine karşı Avrupa doğal gaz pazarına avantaj sağlayacak rekabetçi bir hub maliyeti de oluştu.

POLONYA RUSYA İLE İPLERİ KOPARIYOR

Avrupa ’da, doğal gazda hür piyasa enerjiklerinin tanımladığı maliyet devrimi, kamu ve özel sektörü hareketlendirdi. GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, ’nam suali üzerine, son yarıyılda Polonya ’da yaşanan büyümelere işaret ederek, Polonya ’nın senelik doğal gaz tüketiminin 19 milyar metreküp seviyesinde olduğunu andırdırdı. Polonya ’nın, Rusya ’nın en büyük doğal gaz alıcılarından biri olduğunu kaydolan Arslan, laflarını şöyle sürdürdü:

“Polonya, Gazprom ile 2022 senesinde bitecek olan doğal gaz alım sözleşmesini yenilemeyeceğine söyledi. Bu emelle evvel Baltık Denizi altından geçen ve bir ucu Polonya ’ya diğer ucu Norveç ’e uzanan bir doğal gaz boru hattı üretimine başladılar. Bu hattın 2022 senesinde bitmesi bekleniyor. Polonya, Rus gazına bağımlılığını eksiltmek için LNG alımlarını da artırdı. Polonya, senelik doğal gaz gereksiniminin yüzde 11 ’ini LNG olarak değişik ülkelerden Katar ve Amerika Birleşik Devletleri temin ediyor. Ülke, bu yolla gaz maliyetlerini ehemmiyetli miktarda eksiltti.”

“TÜRKİYE, BU DEVRİMİ İZLEMELİ”

Arslan, Polonya ’nın Rusya ile olan gaz alım-satım kontratlarını yenilememe kararı aldığını andırdırarak, Türkiye ’nin de Rusya ile imza atılan doğal gaz kontratlarını gözden geçirmesi gerektiğini söyledi. Bu kontratlardan kimilerinin müddetinin 2021 senesinde dolacağına işaret eden Arslan, “Kontratı yenilememe opsiyonunun da gündeme gelebileceğini, Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı ’nın bu kritik süreci ülkemiz çıkarlarına uygun olarak en iyi biçimde görüşme etmekte olduğunu memnuniyetle takip ediyoruz. Türkiye; gerek gaz maliyeti, gerek al ya da öde, gerekse de kontratlar mevzusunda Avrupa ’nın reelleştirdiği gaz devrimini yineleyecek şekilde kamu ve özel sektörüyle pozisyon almalı. Bu güzergahıyla tarihi bir uğrakta bulunuyoruz” dedi.

Türkiye ’nin, Rusya ’dan Batı Hattı ’ndan aldığı 8 milyar metreküplük gaza ait kontrat 2021 senesinde dolacak. Bu gazın yarısını BOTAŞ, diğer yarısını da özel sektör ithal ediyor. BOTAŞ ile Gazprom arasında bu kontrata ait görüşmelerin devam ettiği öğreniliyor. Bu kontratın yenilenip yenilenmeyeceğini zaman göstercek.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ24 saat24 saat günün ehemmiyetli haberleri ve gelişmelerirusyadoğalgaztürkiyetürkakımgazpromgazbiryaşar arslanekonomi haberleriGÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.