DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Futbol kulüplerinin borcu yapılandırılıyor

Futbol kulüplerinin borcu yapılandırılıyor
24.11.2019
255
A+
A-

Türkiye Bankalar Birliği Türkiye Barolar Birliği İdare Heyeti Başkanı Hüseyin Aydın, futbol kulüplerine yapılan kredi borcu yapılandırmasına ait, “Kimsenin borcunu silmedik. Kimseye yeni bir şey yükümlendirmedik. Cari piyasa şartları neyi gerektiriyorsa, sıradan neyse onu yapmaya çalıştık.” dedi.

Beynelmilel Futbol Ekonomi Forumu kapsamında tertip edilen “Futbol Ekonomisi ve Kulüplerin Finansmanı” seansında konuşan Aydın, Türkiye’deki futbol kulüplerinin kazançla alakalı bir meseleyi olmadığını, sualin gider idareden kaynaklandığını söyledi.

KULÜPLERİN 10 MİLYAR TL BORCU VAR

Kulüplerin borçluluk seviyesinin toplam 10 milyar lira seviyesinde bulunduğunu belirten Aydın, bu sayının 6-7 milyar liralık kısmının finansal kesimden alınan borçlardan oluştuğunu ifade etti.

Bu mevzuya el atmamaları halinde kredilendirdikleri, geri almayı düşündükleri parayı alamama gidişatıyla karşı karşıya kalabileceklerini aktaran Aydın, “Bonservisli futbolcuya edimlerinizi yerine getirmediğinizde hangi netice doğacaksa o netice doğacaktı. O netice, kulübün etkinini ortadan kaldıracaktı. Kulüp ortadan kalkmasın diye biz bir şeyler yapmak zorundaydık. Bir biçimde iş ortağı olmuştuk.” diye konuştu.

‘KREDİLERİN TAMAMI GÜVENCEYE DAYALI’

Aydın, futbol kulüplerinin 12 banka ve 15 faktoring firmayı ile bir biçimde kredi ilişkisi bulunduğunu ve kredilerin tamamının güvenceye dayalı olduğunu söyledi.

Bazı futbol kulüplerinin faizi dahi ödeyemediği bir vaziyete geldiğini anlatan Aydın, “Kulüplerin nakit akışı bozuk. Ücret/toplam kazanç rasyosu saçma. Burada ufak bir tenkidimiz de olsun. Hep yeni hayaller kuruluyor, ‘Şunu alalım, bunu da yapalım.’ O da bir gider yönetimi…” ifadelerini kullandı.

Aydın, futbol kulüplerinin bankaların birer hissedarı ve futbolun beğenilen bir sanayi olduğunu söyledi. Bankacılık sektörü olarak öbür işletmelerde bu stil gidişatla karşılaşıldığında ne yapılıyorsa benzerinin futbol kulüplerine yapıldığını vurgulayan Aydın, şöyle devam etti:

“Fakat bu süreci tek başına rejisörün yeterli olmayacağını anladık. Türkiye Futbol Federasyonu TFF ile hareket etme kararı aldık. Evvel sistemin bayağılaşmasını sağlamak için taraflardan destek istedik. Tek başına mevcut borcun yapılandırılmasının yetmeyeceğine kanı getirdik. Özellikle futbol ailesine olan edimlerin yerine getirilmemesi halinde ülkenin de toplam bilançosunda kayıp, firari oluşacaktı. Buna alan vermemek ismine bir kısmı ek krediyle de desteklenmiş biçimde yapılandırmalar yaptık. Bu resmi görüp de hiçbir şey yapmamak hem bizim hem kulüpler hem de TFF için doğru bir tavır olmazdı.”

 

 ‘BANKALAR KULÜPLERE EL KOYACAKMIŞ HABERLERİ GERÇEK DEĞİL’

Hüseyin Aydın, işletmeleri yaşatmanın dünyadaki tüm ekonomi idarelerinin misyonu olduğunu vurguladı.

Kimsenin borcunu silmediklerini belirten Aydın, “Kimseye yeni bir şey yükümlendirmedik. Cari piyasa şartları neyi gerektiriyorsa, sıradan neyse onu yapmaya çalıştık.” diye konuştu.

Aydın, kredilendirmenin kaidelerine ait şunları kaydoldu:

“İlk sene yüzde 30’una, 2’nci sene yüzde 15’ine kadar bir opsiyonel olanak verdik. 2 sene yalnızca faiz tahsilatı getirdik. Bu yarıyıl geçim ve entegre yarıyılı… Rastgele bir kulüp başkanının verdiği parayı geri alma gibi bir vaziyeti olmayacak. Şayet transferler bizim koyduğumuz kaidelere uymuyorsa TFF onun için müeyyideler uyguluyor. Puan silme cezası dahil…”

Aydın, “Bankalar kulüplere el koyacakmış” biçimindeki haberlerin gerçek değil olduğunu söyledi.

‘ FENERBAHÇE İLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR’

Türkiye Barolar Birliği İdare Heyeti Başkanı Aydın, kredilendirdikleri ve son maçı alarak kümede kalacak bir ekibin kazanması gidişatında taraftarlardan daha fazla coştuklarını ifade etti.

Kulübün küme düşmesi gidişatında para almak için bir sene bekleyeceklerini aktaran Aydın, “Verdiğimiz para ile oynanan futbolun tartışılması gerekli. Bizim tek isteğimiz var; paranın geri gelmesi… Para kazanma işinin de devamlı olmasını istiyoruz. Kendi asli misyonumuz emin. Teftişi yapan müesseseler var. Biz onların dışında başka bir şey yapmıyoruz.” diye konuştu.

Aydın, şu anda futbol sanayisinin borçlarına idarenebilir olduğunu, bunu da bankacılık sektörünün borçları yapılandırarak sağladığını vurguladı.

Geri dönüşünü göremedikleri, öyküsü olmayan bir iş yapmadıklarını belirten Aydın, şunları kaydoldu:

“Kendimizi aldatmanın anlamı yok. Dönemeyecekse, işin içinden çıkamayacak bir hal almışsa ona zati bulaşmıyoruz. 4 büyük kulübümüzden Trabzonspor ile ilk uyuşmayı yaptık. Beşiktaş ile yaptık. Kulüp başkanının değişmesi yapılandırmayı değiştirmiyor. Galatasaray ile yaptık. Fenerbahçe ile görüşmelerimiz pozitif istikamette devam ediyor. Fenerbahçe’nin daha gerçek ve değişik bir vaziyeti var. Bizim önerdiğimiz gömlek Fenerbahçe’ye uymuyor. Fenerbahçe’nin söylediği de bize uymuyor. Ortak bir noktada buluşacağız. Eli kulağındadır, kesinlikle yapacağız.

Anadolu’da Konyaspor ve Kayserispor ile yaptık. Bize gelip de yalanladığımız olmadı. Ama kararsızlarımız olanlarla görüşmelerimiz devam ediyor. Devamlı idare değiştiren kulüpler görüyoruz. Futbol Federasyonu’na teklifte bulunmak istiyoruz. Süper Lig’in kazançları çok iyi. Ekip 1. Lig’e düşünce kazançları 8’de bire düşüyor. Süper Lig’deki bir ekibin 1. Lig’e düşmesi en korktuğumuz vaziyet. O zaman bu yaptığımız iş çalışmıyor hale geliyor. Para vermek güç bir şey. Şayet olanak dahilindeyse küme düşecek kulüpler için bir yapı kurgularsak iyi olur diye düşünüyorum.”

– “Kredilerden kültür, cümbüş ve spor faaliyetlerine verilenlerin oranı yüzde 0,5”

Hüseyin Aydın, Türkiye Barolar Birliği bilgilerine göre, Türk bankacılık sisteminin toplam kredi hacminin 2 trilyon 600 milyar lira olduğunu hatırlatarak, bu kredilerin bir hayli sektöre olduğu gibi futbola da verildiğini bildirdi.

Toplam kredi hacminin 2,6 trilyon lira yalnızca 6 milyar lirasının kulüplere verildiğini aktaran Aydın, “Bu ufak bir sayı değil ancak garip geliştiriliyor. Bu krediyi geçmişte vermişiz. Bunların her biri de geri alınabilecek seviyede.” diye konuştu.

Aydın, 2 trilyon lirayı aşan nakdi kredilerin ağırlıklı olarak yüzde 26’sının imalat, yüzde 16’sının ticaret, yüzde 13’ünün hizmet ve yüzde 5,5’inin tarım sektörünü finanse ettiğini belirterek, “Bu kredilerden kültür, cümbüş ve spor faaliyetlerine verilenlerin oranı ise yüzde 0,5 seviyesinde bulunuyor.” dedi.

BLOOMBERG’TEN DÜZENLEME GELDİ

Öğleden evvel Türkiye Bankalar Birliği Türkiye Barolar Birliği İdare Heyeti Başkanı Hüseyin Aydın’ın futbol kulüplerinin 7 milyar TL’lik borcunun yine yapılandırıldığını söylediğini yazan Bloomberg’den öğleden sonra düzenleme geldi. Bloomberg’ten yapılan söylemede 7 milyar TL’nin yine yapılandırılan değil, futbol kulüplerinin  finansal kesimden aldığı borçlar olduğu kaydolundu.

 

Uluslararası Futbol Ekonomisi Forumu,Borsa İstanbul Yerleşkesi'nde düzenlendi. Katılımcılar, aile fotoğrafı çektirdi.Beynelmilel Futbol Ekonomisi Forumu,Borsa İstanbul Yerleşkesi’nde düzenlendi. Katılımcılar, aile resmi çektirdi.

‘FUTBOL PASTASINI GELİŞTİRMELİYİZ’

Türkiye Futbol Federasyonu TFF Başkanı Nihat Özdemir, ana maksatlarının Türk futbolunun ekonomik eforunu azami seviyeye çıkarmak olduğunu söyledi. Beynelmilel Futbol Ekonomi Forumu’nda konuşan Özdemir, Türkiye’nin dünya ekonomisinde laf sahibi bir ülke olduğunu belirterek, “Futbol ekonomisinde Avrupa’da 6. sıradayız. Futbolda 2 milyar dolara varan kazanç hacmine eriştik. Bu tabloda şüphesiz en büyük kazanç kalemini yayınlar oluşturuyor. Tribün, futbolcu satışı, sponsor ve reklam kazançları da azımsanmayacak ebatta. Ana niyetimiz futbolun ekonomik eforunu azami seviyeye çıkarmak. Bunu atletik zafer ve marka bedelini artırmamız sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Takımlar arasındaki rekabetin Türk futbolunun beynelmilel alandaki imajı açısından ehemmiyet taşıdığına değinen Özdemir, laflarını şöyle sürdürdü:

“Marka kıymetinin çoğalması için yoğun gayret sarf ediyoruz. Kulüpler Birliği Vakfı ile sık sık bir araya geleceğiz. Yapısal anlamda yapmamız gereken bir hayli iş var. Ortak niyetimiz için omuz omuza vermeliyiz. Futbol pastasını geliştirmeliyiz. Süper Lig’in izlenme oranının çoğalmasını sağlamalıyız. Yeni pazarlar yaratmalıyız. Gerekirse Süper Kupa’nın statüsünü değiştirip, 4 ekibe çıkararak yurt dışında tertip etmek Türk futboluna ehemmiyetli bir değer verecektir. Güçlü ekonomi için gençlere kesinlikle yatırım yapmamız gerekiyor.”

A Ulusal Futbol Takımı’nın 2020 Avrupa Şampiyonası’na EURO 2020 katılma hakkı elde etmesinin futbol ekonomisine ehemmiyetli bir katkısı olacağını vurgulayan Nihat Özdemir, “Avrupa’da bir hayli kulüp UEFA Şampiyonlar Ligi kazançlarıyla ayakta durmaktadır. Bunun için Avrupa kupalarına sürekli katılım ve galibiyetin koşul olduğuna inanıyoruz. Şampiyonlar Ligi’ne 2 ekip yollamalıyız. 12 yıldır tek ekiple katılabiliyoruz. Son senelerde arzuladığımız neticelerden uzağız. Bu tabloyu tersine çevirmek için var eforumuzla çalışmalıyız.” diye konuştu.

TFF olarak Türk futboluna verdiği dayanaktan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Özdemir, “Devletin futbola bu kadar yatırım yaptığı başka hiçbir ülke yok. Bunu sihrime için fırsata çevirmeliyiz. Mali disiplin kaçınılmaz. Denk bütçeye çok umursuyoruz. Herkesin ayağını yorganına göre uzatmasını istiyoruz. Kulüplerin bu şuurla hareket edeceğine inanıyorum. Futbol ailesi olarak Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na da çok teşekkür ediyoruz.” diyerek laflarını tamamladı.

‘A ULUSAL EKİP’IN BAŞARISI ÇOK EHEMMİYETLİ BİR MİLAT’

Kulüpler Birliği Vakfı ve Göztepe Kulübü Başkanı Mehmet Sepil, A Ulusal Futbol Takımı’nın EURO 2020’ye katılarak elde ettiği galibiyetin Türk futbolu için milat olabileceğini kaydoldu.

Ulusal ekibin çok ehemmiyetli bir zafer kazandığının altını çizen Sepil, “Bu zaferi dikkatle izleyip, nedenlerini doğru yere koymak gerekiyor. Kalıcı zafer olmanın özelliklerini taşıyor. A Ulusal Ekip’ın kazandığı galibiyetin Türk futbolu için çok ehemmiyetli milat olabileceğini görebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Sepil, şunları aktardı:

“Kulüpler Birliği Vakfı olarak aynı zaferi gösterdiğimizi söyleyemeyiz. Nedenleri belirlidir. Tamamen kulüplerin ekonomik olarak bulundukları vaziyet. Bunun farkındayız. TFF’nin takviyesiyle kulüpleri ekonomik olarak doğru yola taşıyacak önlemleri aldık. Kendi içimizde düzenlememiz gereken şeyler için ehemmiyetli başlangıç yaptık. Buna devam edeceğiz. Önümüzde bir hayli çalışma var. Ülke olarak çok talihliyiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın futbola ve spora alakası çok büyük. Bu mevzuda çok talihliyiz. Meselelerimizi doğru teşhis ederek en uygun biçimde çalışmaya hazırız. Forumun Türk sporu için faydalı olmasını diliyorum.”

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ24 saat24 saat günün ehemmiyetli haberleri ve büyümeleri

 

 

 

son dakikason dakika haberitbbtbb başkanı hüseyin aydınfutbol kulüplerinin borcufenerbahçeGÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.