DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bakan Varank: Kurda istikrarı yakaladık

Bakan Varank: Kurda istikrarı yakaladık
10.11.2019
261
A+
A-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türkiye, küresel ekonomide daha üst basamaklara çıkmayı elbette hak ediyor. Bunu muvaffak olabilecek sanayi altyapısına, teşebbüsçülük ruhuna ve insan eforuna sahibiz.” dedi.

Bakan Varank, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan “Ulusal Teknoloji, Eforlu Sanayi” istişare ve değerlendirme buluşmasında, sanayici ve iş adamlarıyla bir araya geldi.

Buradaki konuşmasında, Malatya’da dünyanın ilk lisanslı kuru kayısı ambarını kurduklarını belirten Varank, 13 milyon avroluk bu yatırımın kuru kayısıda avantaj sağlayacağını söyledi.

Bakanlık olarak, sanayinin nabzını yakalamayı, sanayicinin karşılaştığı tehlike ve fırsatları bire bir değerlendirmeyi ve yapıcı çözüm teklifleri getirmeyi en esas öncelikleri arasına aldıklarını dile getiren Varank, şöyle devam etti:

“Bundan sonra da böyle devam edecek. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile beraber asıl sektörü ve imalat sektörünü ilgilendiren hususlar bakanlığımızın şemsiyesi altına toplandı. Fikirden mahsule varıncaya dek her evreyle alakalı dayanaklarımız var. Yapımı, yatırımı ve istihdamı teşvik etmek ismine, olanaklarımızı seferber etmiş gidişattayız. Geçtiğimiz aylarda 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizi sarihledik. İddialı ama bir o kadar da reelci maksatlar koyduk. Türkiye, küresel ekonomide daha üst basamaklara çıkmayı elbette hak ediyor. Bunu muvaffak olabilecek sanayi altyapısına, teşebbüsçülük ruhuna ve insan eforuna sahibiz. Daha eforlu bir Türkiye için katma kıymetli imal ve teknoloji liderliğinde bir rotayı hep birlikte takip edeceğiz. Bu yolda Ulusal Teknoloji Saldırısı istikametimizi tanımlayacak. Yüksek teknoloji ve inovasyon, dijital mutasyon, teşebbüsçülük, beşeri anapara ve altyapı alanlarında atacağımız somut adımlarla amaçlarımıza teker teker erişeceğiz.”

“Ülkemizi kritik teknolojilerde ve yüksek katma kıymetli mahsullerde bırakılmaz bir küresel oyuncu yapmanın tasasındayız.” diyen Varank, bu sürecin zaferinde sanayici ve iş adamlarının takviyesinin çok ehemmiyetli olduğunu söyledi.

Bakan Varank, sanayicilerin yatırıma, yapıma ve istihdama çok daha eforlu bir biçimde asılmaları gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Ekonomik bağımsızlığımızın yolu da hakikatinde buradan geçiyor. Asıl sektörümüzü yapıma teşvik etmek için daha evvel uygulanmamış eşsiz siyasetler geliştiriyoruz. Teknoloji Odaklı Sanayi Saldırısı Programı bunlardan biri. Programla beraber, yüksek katma kıymetli mahsullerin, yerli ihtimal ve hünerlerle üretilmesine hedefliyoruz. Bunun için odak sektörleri, bu sektörlerdeki öncelikli mahsulleri tanımladık. Program dahilinde, hem müşteriyi hem de üreticiyi aynı anda teşvik ederek, tüm yardımlarımızı bütüncül bir kavrayışla idareyeceğiz. Stratejik ya da proje bazlı yatırım teşviklerimiz teşebbüsçülerin hizmetinde olacak. Kaptan uygulama olarak makine sektörüyle başladık. Müracaatları 22 Kasım’a kadar almaya devam edeceğiz. Sonraki evrede değişik öncelikli sektörler ve mahsul grupları için de çağrılara çıkacağız. Oldukça coşku verici bu programın gelin sizler de bir parçası olun, müracaatınızı yapın.”

KURDA KARARI YAKALADIK

Bakan Varank, sanayici ve iş adamlarının hem ülke ekonomisine hem de kendi potansiyellerine daha eforlu bir biçimde güvenmeleri gerektiğini vurgulayarak, “Makroekonomik bilgilere baktığımızda, faizler ve enflasyon düşüyor, kurda kararı yakaladık. İmalat sanayinde kapasite kullanım oranları çoğalıyor. Bankalar asıl sektöre kredi verme mevzusunda daha hazır. İçerdeki bu civar, yurt dışına da yansımış gidişatta. Beynelmilel kuruluşlar ülkemiz hakkındaki sihrime varsayımlarını tek tek yukarıya güzergahlı revize ediyorlar. Dünya Bankasının İş Yapma Basitliği Endeksi’nde üst üste 2 yıldır üst sıralara doğru tırmanıyoruz. Ekonomimiz günden güne allahın izniyle sizlerin de yatırım iştahıyla daha da kuvvetlenecek. Bu noktada Malatya’dan da temennimiz çok büyük.” dedi.

MALATYA DOĞU ANADOLU SANAYİSİNİN PARLAYAN YILDIZI

Malatya’nın Doğu Anadolu Bölgesi’nde sanayinin parlayan yıldızı olduğunu dile getiren Varank, şehrin besin, tekstil, makine, yapı mahsulleri ve mobilya imalatında eforlu kapasiteye sahip olduğunu, şehir ihracatının senenin 10 ayında geçen senenin aynı yarıyılına mukayeseyle yüzde 13 çoğaldığını söyledi.

Varank, Malatya’nın, neredeyse her sektörde ihracat yapılabilen bir sanayi altyapısı bulunduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Natürel bu altyapının büyümesinde sunduğumuz dayanakların da büyük katkısı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bugüne kadar Malatya’da 7 milyar liralık statik yatırımı teşvik edip, 24 bin yurttaşımızın istihdam edilmesini sağladık. Teşebbüsçülük, Ar-Ge ve finansman gibi alanlarda 6 bine yakın KOBİ, Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’ten yararlanıyor. Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığının teşebbüsçülük takviye programlarından faydalanan ya da faydalanmak isteyen teşebbüsçülerimiz için 50 bin lira üst limitli yeni bir kredi programını yakın zamanda başlattık.
Buna göre, 50 bin liraya kadar aldığınız kredinin 10 puanlık finansman maliyetini Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı karşılayacak.
Böylelikle, firma anaparanıza ek bir katkı sağlayacağız. Bu programa müracaatlar kesintisiz sarih, Malatyalı teşebbüsçülerimizin bu fırsatı en iyi biçimde değerlendirmelerini beklenti ediyorum.”

Varank, Malatya’nın inovasyon alanında da ehemmiyetli adımlar attığını, bakanlıklarınca desteklenen teknoparkta doluluk oranının yüzde 95 olduğunu dile getirdi.

Şehrin tekstil ve makine alanında inovatif çözümlere odaklanmış Ar-Ge merkezlerine konut sahipliği yaptığını söyleyen Varank, “Çok süratli bir teknolojik mutasyon çağından geçiyoruz. Özellikle imalat sanayindeki firmalarımızın buna hazırlıklı olması gerekiyor. Kayısının el dokunmadan işlenip ambalajlandığı, kükürtlemeden kurutmaya tüm süreçlerinin bir arada yapılabileceği Model Kayısı Fabrikası Projesi’ni de yaşama geçireceğiz. Fizibilite çalışmaları bitirildikten sonra bu projelerle alakalı şehrimize takribî 10 milyon liralık kaynak aktarmayı tasarlıyoruz.” dedi.

Varank, Türkiye’nin ciddi potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Bizi değişik ülkelerden ayıran pek çok artılarımız var.
Genç ve eğitimli popülasyonumuz, başkalaşıma ayak uydurabilen sanayimiz ve eşsiz coğrafyamız bunlardan yalnızca birkaçı. Sizlerin tüm bu artıları en iyi biçimde değerlendireceğine olan inancım bütün. Memleketimizi aydınlık bir gelecek bekliyor.
Allahın İzniyle hep beraber Türkiye’yi daha ileriye, hak ettiği yerlere taşıyacağız.” diye konuştu.

Katılımcılardan, sanayi sicil sistemine kayıt olmaları ve firma cetvellerini her sene bakanlığa beceriksizsiz bir biçimde iletmelerini isteyen Bakan Varank, şunları kaydoldu:

“Bu sizlere ciddi avantajlar getiren bir uygulama. Sisteme girmenizle beraber Katma Değer Vergisi tecil-terkin işlemlerinden yararlanıyorsunuz. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu hisseyi ödemiyorsunuz. Yerli mülkü evrakı almak için de sanayi sicil sistemine kayıt olmak zorunluluğu var. Yerli mülkü evrakınız olduğunda kamu ihalelerinde yerli lehine yüzde 15 maliyet avantajından yararlanmak muhtemel oluyor. Dolayısıyla şayet aranızda sisteme girmemiş olanlar ya da aktüelleme yapmamış olanlar varsa, ellerini ivedi yakalasınlar.”

Buluşma, daha sonra medyaya kapalı devam etti.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.